ID: 454886
Fråga nr 10
Kommer bekämpning av invasiva arter ske i mindre omfattning t. ex i anslutning till gata, gång- och cykelväg (GC‑väg) eller andra trafikerade/öppna miljöer inom tätbebyggt område och där ska vi räkna in med mindre avstängningar i timpriserna?
Eller kommer det ske längs större vägar som kräver t. ex TMA- bilar, energiupptagande skydd, trafikbuffert m. m?
Vänligen förtydliga omfattningen av arbetet med hänsyn till trafiksäkerhet då det är orelevant och okalkylerbart att faktiskt veta vad som ska bakas in för större fordon/avstängningar i timpriserna.
Svar 2026-03-06
Hej,
Med stor sannolikhet kommer all bekämpning att ske på vägar som INTE kräver TMA-bil.
På vägar med hastighet 70 km/h och däröver är det Trafikverket som ansvarar för bekämpning, dvs. där TMA-bil eller annat tungt skydd skulle krävas.
Detta innebär att vid uppdrag som UM har behov av att köpa i denna förfrågan finns inte ett behov av att använda TMA-bil.
Om det skulle uppstå ett behov av TMA-bil i ett specifikt uppdrag kommer UM att ersätta leverantören för faktisk kostnad mot kvitto.