ID: 463938
Fråga nr 2
Avser Region Halland, för J06BA02 (IVIG) där “alla kvalificerade anbud kommer att antas” och avrop sker enligt “Särskild fördelningsnyckel 1”, att vid bedömningen att IVIG-produkter är medicinskt likvärdiga låta avrop gå uteslutande till lägsta pris (dvs. i praktiken 100% av volymen)? Eller avser Regionen att säkerställa någon omsättning även för leverantör nr 2 och 3? Om ja – ange hur (t.ex. målandel/minimiandel/rotation) och om någon prisdifferenströskel tillämpas när prisskillnaden är liten.
Svar 2026-04-17
Avser Region Halland, för J06BA02 (IVIG) där “alla kvalificerade anbud kommer att antas” och avrop sker enligt “Särskild fördelningsnyckel 1”, att vid bedömningen att IVIG-produkter är medicinskt likvärdiga låta avrop gå uteslutande till lägsta pris (dvs. i praktiken 100% av volymen)?
Svar: Det är i första hand upp till den medicinska professionen att bedöma vilket läkemedel som bäst passar den individuella patienten. I andra hand sker valet enligt principen om bäst pris. Troligtvis kommer inget läkemedel stå enskilt för 100 % av den totala volymen, exakta variationen är svår att förutse.
Eller avser Regionen att säkerställa någon omsättning även för leverantör nr 2 och 3? Om ja – ange hur (t.ex. målandel/minimiandel/rotation) och om någon prisdifferenströskel tillämpas när prisskillnaden är liten.
Svar: Nej, eftersom det inte går att förutse i vilken omfattning volymerna kommer variera då medicinska professionen som gör en bedömning vid varje enskild patient. I övrigt sker styrningen till den leverantör som erbjuder det lägst pris under den aktuella avtalsperioden.