20 dagar kvar

Upphandlingsdokument

Meddelanden, frågor & svar

Här kan du ta del av besvarade frågor rörande denna upphandling.

Du kan ställa egna frågor genom att logga in och klicka på knappen "Ställ fråga" i menyn till vänster om en sådan knapp finns. Annars se underlag.

Alla frågor blir allmänt tillgängliga så fort de besvarats.

ID: 406107

Fråga

I upphandlingen finns inget om möjlighet till prisjustering under avtalets gång. Möjligheten att prisjustera minskar risken för leverantörerna och bidrar därmed till en lägre kostnad för er som beställare. Att ställa krav på fasta priser under hela avtalstiden kommer medföra att prisnivån blir motsvarande vad leverantörerna tror sig behöva få betalt under avtalsförhållandet, vilket riskerar att pressa upp anbudspriserna i onödan.

Svar 2025-05-05

Det är möjligt att justera både sortiment- och priser med jämna mellanrum. Förutsättningar varierar beroende på vilken e-handelslösning som används. Vid en integrerad lösning som punchout eller pricat justeras priserna enligt leverantörens interna system. Vid t.ex. egenhanterad katalog kommer parterna överens om ett lämpligt intervall för uppdatering av den digitala prisfilen. Exempel på att lämpligt intervall kan vara 3 gånger per år. 

Det enda som är fast under avtalstiden är fraktkostnad samt offererade rabatter.

Dokument

Klicka på "hämta & Bevaka" i menyn till vänster för att läsa dokumenten.

Klicka därefter på länkarna för att ta del av innehållet.

Bilaga Beskrivning
1. Anbudsinbjudan.clips-2025-04-30 11:49
1. Sanningsförsäkran för ifyllnad.docx-2025-04-30 11:49
2. Krav på anbudsgivare.clips-2025-04-30 11:49
2. Prisfil förbrukningsprodukter[1].xlsx-2025-05-02 10:32
3. Eskaleringstrappa vid avvikelser.pdf-2025-04-30 11:49
3. Kravspecifikation.clips-2025-04-30 11:57
4. Avtalsutkast.clips-2025-04-30 11:49