11 dagar kvar

Upphandlingsdokument

Meddelanden, frågor & svar

Här kan du ta del av besvarade frågor rörande denna upphandling.

Du kan ställa egna frågor genom att logga in och klicka på knappen "Ställ fråga" i menyn till vänster om en sådan knapp finns. Annars se underlag.

Alla frågor blir allmänt tillgängliga så fort de besvarats.

ID: 465154

Fråga nr 2

Tack för ert svar.

Vi vill dock förtydliga att vår fråga inte avser möjligheten att genomföra platsbesök, utan den informationsasymmetri som uppstår genom att nuvarande leverantör har tillgång till historisk felstatistik för hissarna, vilket övriga anbudsgivare saknar.

Vid ett incitaments-/fullserviceavtal är historisk feldata en central parameter för att kunna:

bedöma framtida driftutfall,
göra en korrekt riskbedömning, samt
prissätta uppdraget på ett affärsmässigt och konkurrenskraftigt sätt.

Platsbesök kan inte ersätta tillgång till historisk felstatistik, då sådan information per definition avser inträffade händelser över tid och inte är möjlig att utläsa vid en okulär besiktning.

Mot denna bakgrund kvarstår vår bedömning att upphandlingen, i sin nuvarande utformning, riskerar att stå i strid med principerna om likabehandling och transparens enligt 4 kap. 1–2 §§ i Lagen om offentlig upphandling.

För att säkerställa en likvärdig konkurrenssituation för samtliga anbudsgivare ber vi därför att beställaren:

Tillhandahåller aggregerad och anonymiserad historisk felstatistik för berörda hissar, exempelvis uppdelad per objekt, feltyp, omfattning och tidsperiod,

alternativt

Bekräftar att sådan statistik inte finns tillgänglig eller inte kommer att tillhandahållas inom ramen för upphandlingen.

Om någon form av historisk drift- eller feldata finns tillgänglig internt hos beställaren eller via nuvarande leverantör, men inte delas, ber vi även att beställaren redogör för hur likabehandlingsprincipen säkerställs i detta avseende.

Vi vill även framhålla att, i avsaknad av sådan information, kan det bli nödvändigt för anbudsgivare att tillämpa betydande riskpåslag i prissättningen, vilket kan påverka upphandlingens konkurrens och ekonomiska utfall negativt.

Vi ser fram emot ert förtydligande.

Med vänlig hälsning

Svar 2026-04-21

Hej,
 
Tack för er fråga.
Upphandlande myndighet förfogar inte över fullständig, strukturerad och kvalitetssäkrad historisk felstatistik i den omfattning som efterfrågas. Historiska uppgifter bedöms dessutom inte nödvändigtvis vara en rättvisande grund för framtida kostnader inom detta kontrakt.
Genom lika tillgång till objekten, samma avtalsvillkor och samma möjligheter till inspektion bedöms samtliga leverantörer ges likvärdiga förutsättningar att lämna anbud. Upphandlingen bedöms därför uppfylla kraven på likabehandling, öppenhet och transparens enligt LOU.
 
Mvh Angelica

12
Dokument

Klicka på "hämta & Bevaka" i menyn till vänster för att läsa dokumenten.

Klicka därefter på länkarna för att ta del av innehållet.

Bilaga Beskrivning
3. Upphandlingsdokument7 Dokument
1 Administrativa föreskrifter .clips-2026-04-08 10:56
2 Krav på leverantören.clips-2026-04-08 10:56
3 Krav på tjänsten.clips-2026-04-08 10:56
4 Utvärdering.clips-2026-04-08 10:56
5 Avtalsvillkor.clips-2026-04-08 10:56
Bilaga 1 - Objektsförteckning.xlsx-2026-04-08 10:43
Bilaga 2 - Personuppgiftsbiträdesavtal mall.docx-2026-04-08 11:05
Espd.clipsEuropean single procurement document2026-04-08 11:00