ID: 439658
Fråga nr 27
Ser ni digital tillgänglighet som ett område som passar in här?
Om ja, har ni tidigare gjort någon upphandling inom tillgänglighet?
Om inte, finns det ett behov av att upphandla sådana tjänster framöver?
Svar 2025-12-15
Hej,
det är inte säkert att jag är med på begreppet digital tillgänglighet nu då jag inte har någon specifik kunskap inom området. Men hittills har vi genomfört 1 utlysning i det dynamiska inköpssystemet som kanske faller inom det du efterfrågar och det uppdraget var att tillgänglighetsanpassa en befintlig hemsida.
Regionen har ett ramavtal med en kommunikationsbyrå som vi avropar tillgänglighetsanpassning av dokument, filmer m.m från.
Då vi inte har information om vilka eventuella projekt som Regional utveckling kommer ansöka medel för så vet vi inte om det kommer att komma uppdrag kopplat till digital tillgänglighet. Vi vet heller inte vilka uppdrag som kommer utlysas under 2026 för det befintliga projekt som drivs inom regional utveckling just nu.
Om ni ändå vill ansöka och bli anslutna så är det ju kostnadsfritt och utan krav på svar på utlysningar.