ID: 454556
Fråga nr 3
I kravspecifikationen anges airbag som skallkrav.
ECE R29/3 är den senaste och mest omfattande standarden för skydd vid front-, sido- och vältolyckor, och uppfylls av flera tillverkare.
Vi önskar förtydligande avseende kravet på airbag. Det fordon vi avser att offerera är inte utrustat med airbag, men uppnår motsvarande krocksäkerhetsnivå genom alternativ konstruktionslösning (förstärkt säkerhetsstruktur, energiupptagande zoner samt trepunktsbälten) och uppfyller gällande typgodkännande- och säkerhetskrav.
Accepterar ni att kravet på airbag uppfylls genom en tekniskt likvärdig lösning som ger motsvarande eller högre skyddsnivå?
Vi hänvisar till principen om likvärdighet enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling och önskar bekräftelse på om sådan lösning kan godtas.