Fråga inskickad via Markområde 11
Hej! Vi är en bostadsutvecklare som initialt tyckte att denna markanvisningstävling såg väldigt intressant ut. Flera markområden hade potential att kunna passa oss.
Tyvärr så faller det för oss (och säkert för många andra) på det upplägg som finns kring att friköpa parkeringsplatser i p-hus. För att kunna genomföra projektet hade en sådan betalning behövt ske vid slutbesked när vi haft våra intäkter.
Ett litet medskick från oss till er då vi tror att upplägget tyvärr exkluderar ganska många utvecklare!
Svar
Hej!
Kommunen har i dialog med Sankt Kors/Dukaten kommit fram till följande. Detta gäller för markanvisningarna 5, 6, 7, 10 och 11. Det innebär alltså att tillfället för ansökan av bygglov kommer styra när betalningen behöver göras.
När det finns en anläggning att peka på
Avtal innan bygglov.
Betalt innan startbesked.
Nya anläggning
Avtal innan bygglov.
Betalning vid slutbesked om anläggningen inte är byggd.
Om projektet överlåts ska friköps belopp betalas i samband med överlåtelsen.
Betalning
All betalning sker efter faktura från Sankt Kors.