ID: 433003
Fråga nr 1
Krav 2.3:
“Båren ska vara manuell och passa till de bårslädar, både manuella och elektriska, (Pensi) som finns installerade i regionens befintliga fordon.”
Krav 2.21:
“Bårsläden ska vara elektrisk och passa till bår Pensi multifunktionsbår 2000 MA och Pensi Carbon med möjlighet till Alfa interface.”
Vi noterar att dessa krav är direkt kopplade till specifika varumärken och modeller, vilket kan begränsa konkurrensen. För att säkerställa att upphandlingen är öppen och icke-diskriminerande, ber vi om förtydligande:
1. Kan kravställningen formuleras som funktionella och tekniska krav, t.ex. kompatibilitet med befintliga bårar/bårslädar och interface-lösningar, istället för att peka ut ett specifikt märke?
2. Är det tillåtet för andra leverantörer med likvärdiga produkter att lämna anbud, även om produkten inte är exakt Pensi-modell?
Vi önskar att upphandlingen möjliggör deltagande från flera leverantörer som kan uppfylla samma funktionella krav, utan att behöva tillhandahålla exakt samma märke och modell som anges i dokumentationen.