Löpande budgivning

Upphandlingsdokument

Meddelanden, frågor & svar

Här kan du ta del av besvarade frågor rörande denna upphandling.

Du kan ställa egna frågor genom att logga in och klicka på knappen "Ställ fråga" i menyn till vänster om en sådan knapp finns. Annars se underlag.

Alla frågor blir allmänt tillgängliga så fort de besvarats.

ID: 440036

Fråga nr 1

I anbudsformuläret efterfrågas dels en bilaga för registrering av yrkesmässig transport av animaliska biprodukter eller därav framställda produkter (punkt 10.2), dels en bilaga för tillstånd för anläggning som hanterar animaliska biprodukter och därav framställda produkter (punkt 10.3), i de fall avfallet behöver mellanlagras på annan plats.

Var vänlig förtydliga hur kravet ska tolkas: Krävs det för auktorisation att leverantören både är registrerad transportör av ABP och innehar tillstånd för mellanlagring av ABP? Eller är det tillräckligt att vara registrerad transportör av ABP, under förutsättning att ingen mellanlagring sker?

Svar 2025-12-16

Leverantören ska vara registrerad transportör av animaliska biprodukter (ABP) enligt punkt 10.2.
Tillstånd för anläggning som hanterar och mellanlagrar ABP (punkt 10.3) krävs endast om leverantören avser att mellanlagra avfallet på annan plats.
Om ingen mellanlagring sker, är det tillräckligt att leverantören uppfyller kravet på registrering som transportör av ABP.

Dokument

Upphandlingens dokument

Klicka på länkarna för att ta del av innehållet.

Meddelanden, frågor & svar
Bilaga Beskrivning
1.Auktorisationsföreskrifter-Matavfall.docx-2025-09-26 09:49
2.Entreprenörskvalificering-3.docx-2025-09-26 09:49
Anbudsformulär.clips-2025-09-26 10:28
Bilaga 1 Auktorisationsavtal matavfall från livsmedelsbutiker.docx-2025-09-26 10:25
Espd.clipsEuropean single procurement document2025-09-10 15:32
 

Alla dokument