ID: 452074
Fråga nr 4
Vi noterar att det ställs krav på att leverantören ska ha haft en genomsnittlig årsomsättning om minst 100 MSEK de senaste tre åren, dock lägst 75 MSEK ett enskilt år. Mot bakgrund av kontraktets omfattning och karaktär önskar vi få förtydligat hur myndigheten bedömt att detta omsättningskrav är proportionerligt i förhållande till uppdragets värde och riskprofil. Vi vill även höra om myndigheten kan överväga att justera kravet till exempelvis 50 MSEK i genomsnittlig årsomsättning, vilket fortfarande säkerställer tillräcklig ekonomisk stabilitet men möjliggör ökad konkurrens och fler kvalificerade anbudsgivare.
Svar 2026-02-23
Tack för er fråga. Vi har gjort en ny genomgång av omsättningskravet.
Omsättningskravet är satt i enlighet med 14 kap. 4 § LOU, som medger att krav på minsta årsomsättning får uppgå till högst två gånger kontraktets värde. Med ett projekt om ca 100 MSEK ligger vårt krav – 100 MSEK i genomsnittlig årsomsättning och minst 75 MSEK ett enskilt år – tydligt inom lagens ram. Kravet är proportionerligt med hänsyn till projektets storlek, dess riskprofil och de finansiella krav som följer av en entreprenad på 18–24 månader.
Vi vill även tydliggöra att LOU uttryckligen medger att en leverantör kan uppfylla kvalificeringskrav genom att:
- lämna anbud som konsortium, där parternas omsättning får räknas samman, eller
- åberopa annan ekonomisk kapacitet, under förutsättning att den åberopade parten lämnar ett bindande åtagande att ställa sin kapacitet till förfogande.
Detta följer av LOU:s bestämmelser om åberopande av andra företags ekonomiska och finansiella resurser.
Mot bakgrund av projektets omfattning, riskernas karaktär och LOU:s möjligheter till konsortium och kapacitetsåberopande bedömer vi att omsättningskravet är väl avvägt, proportionerligt och nödvändigt. Kravet kvarstår därför.