ID: 410037
Fråga
Fråga angående punkt 46 i avtalsvillkoren (Sekretess). Tystnadsplikten gäller inte när leverantören behöver dela uppgifter från uppdraget med sitt försäkringsbolag eller juridiska rådgivare inför eller i samband med ett rättsligt förfarande i den mån det krävs för att leverantören ska kunna ta tillvara sina rättmätiga intressen. Kan ett tillägg i enighet med detta göras?
Svar 2025-05-23
Se skrivningen i fetstil nedan.
Avtalsvillkoret 46.Sekretess justeras till:
1. Sekretess
Leverantören får inte, utan Köparen skriftliga medgivande, röja uppgifter som Leverantören fått tillgång till vid utförandet av avtalet, vare sig det sker muntligen, genom utlämnande av en handling eller på annat sätt (sekretess). Sekretessen gäller även för uppgifter som Leverantören har upprättat för Köparens räkning.
Leverantören ska göra sina medarbetare och eventuella underleverantörer uppmärksamma på denna sekretess. Köparen har rätt att begära att Leverantörens medarbetare och eventuella underleverantörer skriftligen bekräftar att de har informerats om sekretessen.
Sekretessen gäller även efter att avtalet upphört att gälla.
Sekretessen gäller inte om det föreligger en skyldighet enligt lag eller annan författning för Leverantören att lämna ut en uppgift. Sekretessen gäller inte heller för uppgifter som är allmänt kända.
Brott mot sekretessen utgör hävningsgrund enligt detta avtal.