I dag

Upphandlingsdokument

Meddelanden, frågor & svar

Här kan du ta del av besvarade frågor rörande denna upphandling.

Du kan ställa egna frågor genom att logga in och klicka på knappen "Ställ fråga" i menyn till vänster om en sådan knapp finns. Annars se underlag.

Alla frågor blir allmänt tillgängliga så fort de besvarats.

ID: 454976

Fråga nr 2

"Hej! Enligt krav 2.3 och 2.4 krävs det att anbudsgivaren har en tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning, samt en tillräcklig teknisk och yrkesmässig kapacitet för att genomföra uppdraget. Under krav 3.2 (gällande sanktioner) nämns även möjligheten att åberopa kapaciteten hos andra aktörer.
Eftersom det saknas specifika fält eller instruktioner för detta i det elektroniska anbudsformuläret, undrar vi hur vi rent praktiskt ska gå till väga om vi behöver åberopa en partners/underleverantörs ekonomiska stöd och/eller tekniska kompetens? Vilka dokument, samarbetsavtal eller intyg behöver vi i så fall bifoga för att styrka detta, och var i e-Avrop ska dessa laddas upp?"

Svar 2026-03-09

Hej, tack för er fråga.

Inga intyg gällande underleverantör behöver skickas med i anbudet.

I skakrav 3.2 intygar ni som anbidsgivare genom att kryssa Ja att "Anbudsgivaren intygar att denne inte kommer att använda sig av underleverantörer med mera som omfattas

av sanktionerna, eller åberopa kapaciteten hos sådana aktörer i upphandlingen."

 

 

 

12
Dokument

Klicka på "hämta & Bevaka" i menyn till vänster för att läsa dokumenten.

Klicka därefter på länkarna för att ta del av innehållet.

Bilaga Beskrivning
Modell2 Dokument
Skakrav.pdfBeskrivning skakravsformulär2026-02-11 08:46
Utvärderingsmodell.pdfBeskrivning utvärderingsformulär2026-02-11 08:46
Avtal UH-2026-2.docx-2026-02-11 08:46
Betalnings och fakturabestämmelser Sorsele kommunkoncern 2024-11-13.pdf-2026-02-11 08:46
Kravspecifikation.docx-2026-02-11 08:46
Upphandlingens föreskrifter UH-2026-2.docx-2026-02-11 08:46