ID: 473079
Fråga nr 5
Under kap 2 Certifiering: En fråga avseende kravet på CE-märkning/NMI i aktuell upphandling av journalsystem.
Mot bakgrund av SiS särskilda verksamhet och de behov som följer av tvångsvård, institutionsvård och säkerhetsklassad dokumentation, önskar vi få förtydligat om myndigheten ser möjlighet att ompröva eller justera kravet på CE-märkning/NMI för journalsystemet.
Vår fråga grundar sig bland annat i följande:
Kravet riskerar att begränsa konkurrensen genom att utesluta etablerade leverantörer med lång erfarenhet av socialtjänst, HVB, institutionsvård och närliggande verksamheter, trots att lösningarna i praktiken uppfyller verksamhetens funktionella och regulatoriska behov.
SiS bedriver en verksamhet som i flera avseenden skiljer sig från traditionell regional hälso- och sjukvård. Det kan därför ifrågasättas om ett generellt krav på CE-märkning är proportionerligt i relation till den faktiska användningen av systemet och de medicintekniska risker som regelverket avser att hantera.
Ett alltför snävt krav kan minska myndighetens möjlighet att utvärdera alternativa lösningsförslag som är särskilt anpassade för SiS unika arbetssätt, säkerhetskrav och dokumentationsprocesser.
En bredare konkurrensbild skulle kunna ge SiS bättre förutsättningar att utvärdera lösningar utifrån verksamhetsstöd, användbarhet, implementeringsförmåga och långsiktig utvecklingskapacitet.
Vi önskar därför få svar på om SiS kan överväga:
att justera kravet,
att acceptera likvärdig regulatorisk efterlevnad,
eller att tydligare avgränsa vilka delar av lösningen som faktiskt behöver omfattas av CE-märkning/NMI.