ID: 428767
Fråga
Fråga avseende 13.1 mervärde referens. Kan Svedala kommun bekräfta att ni tar kontakt med aktuell anbudsgivare om de inte får svar från referenten, för att vi ska kunna påminna referenten på egen hand och säkerställa att de inkommer med svar till er för att undvika diskvalificering?
Svar 2025-10-24
Hej
Enligt Kravspecifikationen sektion 13 och gällande referenser anges det att ifall referens inte inkommer med svar eller inte går att nå innebär detta 0 i mervärde men ingen diskvalificering.
Svedala kommun accepter att vid en gång/ett tillfälle så kommer Svedala kommun kontakta relevant Anbudsgivare om att svar inte inkommit från lämnad referens alternativt inte går att nå.
Ifall Svedala kommun även efter det att Anbudsgivare påmint angiven referens om att svara alternativt vara tillgänglig och svar inte inkommer alternativt att Svedala kommun inte kan komma i kontakt med referensen enligt angivna kontaktuppgifter,
så kommer Anbudsgivaren få 0 i mervärde men inte diskvalificeras utan enbart med möjlighet till mervärde för de tre övriga tilldelningskriterierna.
Svedala kommun lägger också till kravet om att svar ska ha inkommit från angiven referens senast efter två arbetsdagar från det att Svedala kommun informerat relevant Anbudsgivare om att svar inte inkommit alt. referens inte går att nå.
Efter två arbetsdagar så kommer Anbudsgivaren få 0 i mervärde men inte diskvalificeras utan enbart med möjlighet till mervärde för de tre övriga tilldelningskriterierna.
Med vänlig hälsning
Svedala kommun